BUCHARA: W BAJKOWEJ KRAINIE

Historia Buchary, podobnie jak Samarkandy, liczy ponad dwa i pół tysiąca lat. Pierwszy okres rozkwitu Buchara przeżyła jako stolica państwa samanidzkiego w IX i X wieku, kolejny – w drugiej połowie XVI wieku, jak stolica państwa Szejbanidów, a ostatni – w XVII i pierwszej połowie XVIII wieku jako jedna ze stolic Dżanidów. Z pierwszego okresu świetności zachował się tylko jeden obiekt – mauzoleum Samanidów, większość licznych zabytków Buchary pochodzi z czasów okresów panowania Szejbanidów i Dżanidów.

Najważniejszym obiektem Buchary jest kompleks Po-i-Kalon. Składa się z minaretu Kalon, meczetu Kalon i merdresy Mir-i-Arab. Minaret ma 47 metrów wysokości, został wzniesiony w 1127 roku i stanowił część meczetu piątkowego, zburzonego w 1220 przez armię Czyngis–chana. Meczet Kalon zbudowano w XVI wieku z inicjatywy ówczesnego gubernatora Buchary, którego ambicją było dorównać okazałością meczetowi Bibi Chanum w Samarkandzie. Wewnątrz znajduje się 209 kolumn, a dach pokrywa 288 kopuł. W skład kompleksu wchodzi też Medresa Mir-i-Arab, położona vis-a vis meczetu, wzniesiona w latach trzydziestych XVI wieku. Zdominowana przez dwie ogromne, widoczne z daleka turkusowe kopuły, jest jedną z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszą budowlą w Bucharze. Medresa jest wciąż czynna (co ciekawe, była również czynna w czasach ZSRR), z tego powodu wnętrza nie są udostępniane zwiedzającym, można tylko przez kraty zajrzeć na dziedziniec.

 

Najbardziej urokliwym miejscem w Bucharze jest niewielki placyk między medresą Uług-Bega z 1417 roku, medresą Abdula AzizaChana (wzniesioną w połowie XVI wieku) i bazarem Toqi Zargaron. Pierwszy raz znalazłam się w tym miejscu, wyszedłszy z gąszczu wąskich, zaniedbanych uliczek od strony wschodniej. Wrażenie było piorunujące: w ułamku sekundy wkroczyłam w inny wymiar, jakbym trafiła do krainy „Baśni z tysiąca i jednej nocy”.  Medresy jako takie nie robią może wielkiego wrażenia, dziedziniec medresy Uług Bega został wręcz zaniedbany, niesamowita jest natomiast przestrzeń między umieszczonymi – ze zgodnie z tradycją – naprzeciw siebie pięknymi fasadami obu medres, z trzeciej strony zamknięta bryłą bazaru, krytą kopułami, za którymi wznoszą się jeszcze kopuły medresy Mir-i-Arab i smukła wieża minaretu Kalon. To jeden z widoków, których się nie zapomina. Warto jednak zajrzeć do obu medres, a także wysupłać kilka tysięcy na wstęp do Muzeum Sztuki Drewnianej w medresie Abdula Aziza-Chana, nie ze względu na ekspozycję, ale efektowne, bogato dekorowane wnętrze dawnej sali modlitewnej.

 

Życie mieszkańców Buchary skupia się wokół Liab-i Hauz – sztucznego zbiornika wodnego, otoczonego roślinnością i knajpkami, w których lubią przesiadywać zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Wokół Liab-i Hauzu mieszczą się medresa Kukeltasz z XVI wieku, medresa Diwan Bega i chanaka Diwan Bega (XVII w). Dziedziniec medresy Kukeltasz jest nieco zaniedbany, na dziedzińcu medresy Diwan Bega mieszczą się restauracje. W odległości ok. 200 m na zachód od Liab-i-Hauzu znajduje się jeden z najstarszych budynków  mieście, meczet  Magok-i- Attari. Datowany na IX lub X wiek (z tego okresu pochodzi zachowana fasada), gruntownie przebudowany w XVI wieku, dzisiaj mieści Muzeum Dywanów. Ok. 100 metrów na południe od Liab-i-Hauzu mieści się natomiast siedemnastowieczna synagoga. Tłumnie odwiedzana przez turystów, nie ma klimatu synagogi w Samarkandzie, a od zwiedzających natrętnym tonem żąda się datków, nim zdążą przekroczyć próg.

 

Na wschód od centrum i kompleksu Po-i Kalon, za cytadelą Ark, usytuowany jest Meczet Bolo-Hauz z 1712 roku z pięknym, drewnianym portykiem. Na przeciwko sympatyczna Czajchana Bolo-Hauz, popularna tak wśród miejscowych, jak i turystów, a tuż obok medresy Kosz z XVI wieku. Kilkaset metrów na wschód od meczetu Bolo-Hauz, w parku, znajduje się jedna najstarszych budowli w mieście, maleńkie mauzoleum Samanidów z X wieku, urzekające zarówno prostotą bryły, jak i subtelnością dekoracji.  Po przeciwnej stronie centrum, na wschód od Liab-i Hauzu, mieści się Czor Minor, składająca się z czterech minaretów malownicza budowla, będąca niegdyś bramą wejściową do nieistniejącej już medresy.

Zabytków jest wiele, ale ze względu na małe odległości na zwiedzanie Buchary wystarczy jeden (pełny) dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *